Objekt som liknar Fickur

Fickur

Spindelur, John Ward, London, 1700-talets andra hälft, silver, mässing, emalj. Diameter: 7cm. Skadat glas, nyckel saknas. Vikt: ca 150 g

Fickur

silver, Frankrike, dekor av ånglok, kronometer. Proveniens: Trafikchefen Leijenhufvud. Diameter: 4,3 cm, bruttovikt: ca 65g, originaletui

Fickur

3 st + Klockställ, 1800-tal, bland annat B Lind, London, Silver / Nysilver. Diameter: 4,5-6

Fickur

Spindelur, John Ward, England, silver, emalj, glas. Diameter: 7 cm, Bruttovikt ca: 135 g

Fickur

John Ward, London, silver, Spindelur. Diameter: 6,5 cm

Ljusstakar

1 par, silver, Förgyllda, Märkta John Samuel Hunt, London, 1856, samt märkta undertill Hunt & Roskell Late Storr, Mortimer, modell nr 8494, Vikt 950 g höjd: 23 cm

Fickur

TARTS, London, No 4416, spindelur, silver, datum. ytterboett med reliefdekor. Ca 1770-tal Bucklor

Fickur

silver, John Ward, London. Diameter: 7

Fotoram

Silver, London, Jugend, R&B, höjd: 25

Bestickuppsättning

12 + 12 delar, silver / benskaft, i schatull, Mappin & Webb, London

Fickur

2 st, varav 1 signerad Ward, London (skadad urtavla), 1 osignerad, (liten skada på urtavla), kedja +nyckel medföljer

Fickur

Silver, London, 1800-tal, Scheridam

Fickur

Silver, England, Eardley Norton, London

Fickur

London, Silver, William Lloyd, (verksam 1668-1707)