Objekt som liknar Akvarell

Akvarell

Axel Kargel (1896-1971), Paris, 1932, motivet: 36 x 45, Motiv från studieresan till Frankrike 1932

Akvarell

John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Paris, 32x40

Akvarell

Lennart Rodhe (1916-2005), Paris, 1985, bladets mått: 15x10,5

Akvarell

Eric Elias (1918-1975), Sverige. Paris. Signerad, daterad 47, ca 26x34 cm

Madeleine Pyk (f. 1934), Diné, Paris, 20x20

Gerhard Gyllenhammar (1873-1968), Paris, 29x21

Akvarell

Fernand Truffaut (1866-1955), Frankrike. Rue Royale mot Place de la Concorde, Paris. Signerad. Motivet: 31x48 cm

Tuschteckning

Wilhelm Kåge (1889-1960), Paris, 1920-tal, motivet: 35 x 26, modellstudier

Gouache

Madeleine Pyk (f.1934), 1979, Parismotiv, 14x18

Blyerts

Einar Nerman (1888-1983), Modellstudie, Paris, 1909, 25 x 13

Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Montmartre, signerad, 26x34 cm

Signerad a tergo, Birch, Katedral, Paris, ramens innermått: 70x60

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris, 18x48

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris. Signerad. Olja på duk, 98x49 cm

Maurice Blanchard (1903-1969), Notre Dame, 24x32