Objekt som liknar Akvarell

Gouache

1800-tal, Neapel, Vesuvius Utbrott, 50x70

Teckning

Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad

Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

Akvarell

Ellen Jolin (1854-1939), Motiv från Venedig, signerad, Venezia, motivets mått: 40x60

Jan Brazda (f. 1917), 1951, Venedig, bladets mått: 31 x 41

Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

Färglitografi

Giuseppe Scaiola (f. 1951), Italien. Signerad, numrerad 142/295. Motivet: 49x34 cm

Guiseppi Salvati, Sydländskt motiv, signerad, 40x50

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Murano, Italien, fågel, Dino Martens, längd: 28 cm

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

miniatyr, signerad Tassinari, landskapsmotiv, 7x12 cm