Objekt som liknar Akvareller

Akvareller

5 st, Frans Lindström (1874-1954), Högbergsgatan, Fjällgatan, Bergianska, Skeppsholmen & Åsögatan, bladets mått: 14x22 ca

Akvareller

6 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, bland annat Södermannagatan, Stigbergsgatan, Humlegårdsgatan, Karlbergsgatan, motivet: 15x22

Akvarell

Gunnar Widforss (1879-1934), 1908, Stigbergsgatan, motivet: 21x29

Blyerts

4 st, David Parsén (1896-1977), Stockholmsmotiv, motivet: 19x29 cm

Akvarell

Bertil Norén (1889-1934), Lundagatan, 56x67

Akvarell

Oskar Bergman (1879-1963), 1942, Katarina kyrka, Södermalm, 35x50

Blyerts

2 st. David Parsén (1896-1977), Stockholmsmotiv, bladets mått: 17x25

Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, 39x55

Akvarell

Willie Weberg (1910-1995), Mariaberget, motivet: 41 x 47

Gottfrid Lård, Katarina Kyrka, 1929, bladets mått: 31 x 43

Akvarell

Fritz Sjöström (1923-1996), Högalidskyrkan, 1973, löst blad, monogramsignatur, bladets mått: 46x38

Akvarell

Bertil Lybeck, stadsgården, signerad, motivets mått: 34x49

Akvareller

4 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Erstagatan, Styrmansgatan, Sofia kyrka & Kvastmakarbacken, motivet: 17x24 & 24 x 35 ca

Akvareller

3 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Prästgårdsgatan, Gamla Bergianska trädgården (Karlbergsvägen) & Värdshuset Neptun på Djurgården, motivet: 14 x 23 ca

Tuschteckningar

6 st. i samma ram, Björn Berg (1923-2008), Götgatan, signerad

Akvarell

Ingegerd Beskow (1887-1978), Stadsgårdskajen, 37x54

Akvarell

Mikael Wetterström, Stadsgårdskajen, signerad och daterad 1991. 43x59 cm

Akvarell

Dénes Perger (1934-2015), Stadsgårdskajen, Stockholm, 14x21

Akvareller

7 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv + 2 st. akvareller, E Hillberg, Stockhgolmsmotiv

Karl Dahlqvist (1900-1971), Stockholmsmotiv, signerad, 1938, motivets mått. 42x82