Objekt som liknar Blandteknik

Hans Viksten (1926-1987), -78, kvinna med hund, motivets mått: 19x23

Litografi

Harald Wiberg (1908-1986), Älg / hund, 338/350, motivet: 35x50 ca

Blyerts

Harald Wiberg (1908-1986), Älg, 1948, 21x28

John Arsenius (1818-1903), Hundar, signerad, Arsenius -82, 14x19

Hans Arnold (1925-2010), Hundar, signerad, 36x64

Linda Lysell, flicka med hund, bladets mått: 30x39

Teckning

Lennart Gram (1910-1996), Hund, motivet: 26x24

Akvarell

Harald Wiberg (1908-1986), Sjöfåglar, signerad, 13 x 38

Pastell

Harald Wiberg (1908-1986), Tjäder, signerad, 23x17

Teckning

Siri Derkert (1888-1973), Hundar, signerad, 22x28

Blyerts

2 st. Harald Wiberg (1908-1986), 1948, orrlek + tjädrar, ca 30x20

Blyerts

Fanny Hjelm (1858-1944), 1939, hundvalp, 18x10, 5

Lisa Larson (f. 1931), Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Kvinna med hund, signerad Lisa L-04, Stengodsmassa, höjd: 26 inkl sockel

Färglitografi

Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Kvinna med hund, 63/290,2001, motivet: 65x39

Pastell

Evy Låås (1923-1999), flicka med hund, stämpelsign. a tergo bm: 50x65

Olev Mikiver (1922-1994), Sverige. Signerad, daterad -82, Fiskar, Kalad, Motivet: 27x37 cm

2 st. Spanien, flicka + kvinna med hund, H29

Färglitografi

Harald Wiberg (1908-1986), Fåglar, 165/280, motivet: 32 x 41

Färgkrita

Ester Henning (1887-1985), Kvinnor, motivets mått: 36 x 43

Etsning

Mac Hamilton, Hundar, 1982, Pt II, motivet: 29 z 42