Objekt som liknar Blandteknik

Akvarell

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Sjöfåglar, signerad. 1995,16x22

Gunnar Brusewitz (1924-2004), svanar, 25x29

Karl Dahlqvist (1900-1971), Stockholmsmotiv, signerad, 1938, motivets mått. 42x82

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fåglar, signerad och numrerad 91/280, motivet: 25x35

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 224/260. Motivet: 25x34 cm

Jan Brazda (f. 1917), 1951, Venedig, bladets mått: 31 x 41

John Arsenius (1818-1903), Hundar, signerad, Arsenius -82, 14x19

Hans Arnold (1925-2010), Hundar, signerad, 36x64

+ färglitografi, Lars Norrman (1915-1979), signerade35x52

Agneta Gussander (f. 1949), Näckrosor, signerad. 1989, 56x98

Nils Nilsson Skum (1872-1951), Slädfärd, signerad. 1942, motivet: 25x32

Sven Lidberg (1929-2009), Mariehamns Fiskehamn, Åland, signerad SL, motivet: 14x22

Olev Mikiver (1922-1994), Sverige. Signerad, daterad -82, Fiskar, Kalad, Motivet: 27x37 cm

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Fåglar, motivet: 24x44

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), 15/250, motivet: 19x28, fåglar

Akvarell

Gunnar Mossberg (1903-1983), Lundagatan, 39x30

Stig Sasen, Stockholmsmotiv, 1955, bladets mått: 35x33

Edith Fischerström (1881-1967), Sverige. Stockholmsmotiv, Med dedikation, 70x100 ca

Ivar Arosenius (1878-1909), tomte, 4, 5x3, 5

Erik Osslund (1913-1982), -1949, fjällandskap, ramens innermått: 45x98