Objekt som liknar Blyerts

Gouache

Erik Höglund (1932-1998), flickporträtt, signerad, 54x45

Pastell

Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Flickporträtt, 39x44

Blyerts

Bruno Liljefors (1860-1939), tillskriven, Intyg a tergo, Landskap, motivet: 8x10

Blyerts

2 st. David Parsén (1896-1977), Stockholmsmotiv, bladets mått: 17x25

Blyerts

4 st, David Parsén (1896-1977), Stockholmsmotiv, motivet: 19x29 cm

Blyerts

Bror Bodingh (1859-1938), -17, sjölandskap, 33x48

Blyerts

Harald Wiberg (1908-1986), Älg, 1948, 21x28

Blyerts

Torsten Palm (1885-1934), 1925, Eka, 15x23

J Heijer, flickporträtt. Olja på duk, 22x16

Teckning

Blyerts, Åke Nothberg (1891-1973), Stockholmsmotiv, 19x23

Kolteckningar

2 st, Matti Haupt (1912-1999), Flicka, 60x43

Blyerts

2 st. Harald Wiberg (1908-1986), 1948, orrlek + tjädrar, ca 30x20

Blyerts

Fanny Hjelm (1858-1944), 1939, hundvalp, 18x10, 5

Kolteckning

Gudrun Holm (f. 1913), 1966, Hästar, motivet: 30 x 46

Kolteckning

signerad, Allan Egnell (1884-1960), hästar, 43x52

Teckningar

2 st, Julkort, Siri Derkert (1888-1973), Till Oscar Reutersvärd, bladets mått: 11x15 & 13z9

Kolteckning

Acke Åslund (1881-1958), Sverige. 1942, Hästar, motivet: 47x61

Kolteckning

Fredrik Frisendahl (1891-1984), älg, signerad, motivets mått: 52x38

Färgkrita

Ester Henning (1887-1985), Kvinnor, motivets mått: 36 x 43

Mapp

cirka 20st, Diverse, teckningar + blandteknik, grafiska blad, Tor Bjurström (1888-1966), intygas a tergo