Objekt som liknar Pastell

Blyerts

2 st. Harald Wiberg (1908-1986), 1948, orrlek + tjädrar, ca 30x20

Akvarell

Harald Wiberg (1908-1986), Sjöfåglar, signerad, 13 x 38

Pastell

Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Signerad ÅWA, Måsar. Motivet: 28x48 cm

Blyerts

Harald Wiberg (1908-1986), Älg, 1948, 21x28

Färglitografi

Harald Wiberg (1908-1986), Fåglar, 165/280, motivet: 32 x 41

Harald Wiberg (1908-1986), 1961, Kvinna med hund, motivet: 20x20

Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, Tjäder, höjd: 18

Gunnar Nylund (1904-1997), Tjäder, Rörstrand, höjd: 28 cm

Pastell

Stig Claesson Slas (1928-2008), älgar, signerad, motivets mått: 39x56

Pastell

Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kor, motivet: 50x50

Pastell

Stig Claesson Slas (1928-2008), -76, Kor, motivet: 40x50

Akvarell

Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, daterad -17, Sjöfåglar, 24x40 cm

Akvarell

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Sjöfåglar, signerad. 1995,16x22

Gouache

Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48

Akvarell

Greger Johansson (f. 1942), -94. Domherrar, 39x27

Akvarell

Rolf Smedman (1929-2000), Sjöfåglar, motivet: 33 x 43

Akvarell

Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Sjöfåglar, 22x28 cm

Färgkrita

Nisse Zetterberg (1910-1986), Stockholmsmotiv, signerad, 1953, 23x29