Objekt som liknar Teckning

Teckning

Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Ko i landskap, signerad, blyerts, papper, bladets mått: 33x45 cm, löst blad

Färglitografi

Gianni Bertini (1922-2010), 6/15, löst blad, bladets mått: 51x33

Akvarell

Rosa Corelli , Italien. Vesuvius, 22x43 cm

Färglitografi

Giuseppe Scaiola (f. 1951), Italien. Signerad, numrerad 142/295. Motivet: 49x34 cm

Akvarell

Ellen Jolin (1854-1939), Motiv från Venedig, signerad, Venezia, motivets mått: 40x60

Jan Brazda (f. 1917), 1951, Venedig, bladets mått: 31 x 41

Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

Teckning

Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med kor, signerad, papper, bladets mått: 32x42 cm, löst blad

Teckning

Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med träd, signerad, papper, bladets mått: 42x33 cm, löst blad

Tusch

Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Monogramsign V. b-p, -34, löst blad, bladets mått: 42x52

Akvarell

Fritz Sjöström (1923-1996), Högalidskyrkan, 1973, löst blad, monogramsignatur, bladets mått: 46x38

Teckningar

2 st, Julkort, Siri Derkert (1888-1973), Till Oscar Reutersvärd, bladets mått: 11x15 & 13z9

Kolteckning

Fredrik Frisendahl (1891-1984), älg, signerad, motivets mått: 52x38

Mapp

cirka 20st, Diverse, teckningar + blandteknik, grafiska blad, Tor Bjurström (1888-1966), intygas a tergo

Teckningar / skisser

Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Tidigt 1900-tal, modeller