Objekt som liknar Salongsbord

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Matsalsgrupp

6 del, Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, bord + 4 stolar + matsalsskåp

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Kakfat

på fot, Bing & Grøndahl, sent 1800-tal, diameter: 23 cm, höjd: 18 cm

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Ett Par, Sent 1800-tal, Barock-stil, höjd: 21, För 3 ljus vardera

Matsalsgrupp

5 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar + en ilägg 59cm, bord: . Diameter: 110 cm. Höjd: 74 cm + ilägg: . Djup: 58 cm, total längd: 168 cm

Toilettebord

Med taburett, Gustaviansk stil, längd: 112, djup: 46, höjd: 135

Matsalsgrupp

Gustaviansk stil, 7 delar, bord+ 6 stolar+ 2 st iläggsskivor. Längd (bordet): 110-206 cm. Höjd: 74 cm