Objekt som liknar Serveringsvagn

Serveringsvagn

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, björk, (slitage, bla. krackelerad yta)

Serveringsvagn

Alvar Aalto (1898-1976), Artek No 900, kakelskiva, längd: 90, djup: 65, höjd: 60

Serveringsvagn

Alvar Aalto (1898-1976), Modell 900 för Artek, med korg & kakelplattor, Formgiven 1937, längd: 90 cm, djup: 65 cm, höjd: 59 cm

Soffbord

Alvar Aalto, MX800B, ask/björk, 90x90

Matbord

Alvar Aalto, Artek, Finland, med klaff, H.71

Soffbord

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Böjträ, infälld glasskiva. Längd: 79 cm. Djup: 79 cm. Höjd: 50 cm

Barnmöbel

bord+ stolar 1 par, Alvar Aalto (1898-1976), Aalto möbler, barnmodell, längd: 49 cm, djup: 49 cm, höjd: 45 cm

Stolar

Alvar Aalto (1898-1976), Finland Artek Finland

Matsalsbord + stolar

7 del, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, Artec, bord + 6 stolar

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 16

2 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 10-16

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 20

Tulpanvas

Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 16

Alvar Aalto (1898-1976), Tulpanvas, Iittala, höjd: 16

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, Finland, Savoy-vasen, Modell: 3031, klart glas, signerad Alvar Aalto 3031, höjd: 20, 5 cm

Skålar + vas

3 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 38, höjd: 5, 12, 16

Vas+skålar

1+ 5 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iitala, höjd: 13

3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 10-25 (högsta vasen med nagg)

+ skålar, 3 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 4-16 cm

+ ljushållare, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 4-12 cm