Objekt som liknar Soffbord

Soffbord

Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Ek, längd: 116 cm, djup: 39 cm, höjd: 35 cm

Soffbord

med utdragsskiva, trä, Danmark, 1960-tal, längd: ca 150 cm, bredd: ca 65 cm, höjd: ca 55 cm, CITES-intyg medföljer

Soffbord

Kaare Klint (1888-1954), Danmark. Rud. Rasmussens Snedkerier, formgivningsår 1929, rak benställning med underhylla, diameter: 100 cm, höjd: 51 cm

Soffbord

Danmark, mahogny, Porslinsplattor från Kunglig dansk, etiketterad, längd: 133 cm, djup: 75 cm, höjd: 50 cm

Ib Kofod-Larsen (1921-2003), Danmark. Samsö, OPE Möbler, Jönköping, 1960-tal. Stomme av palisander (CITES-intyg medföljer), lösa plymåer i tyg

Gungstol

Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Modell J16 för Fredericia Furniture, Danmark. Stomme i målad bok, flätad snörsits

Soffbord

trä med utdragsskiva. Trensum, Danmark. Troligen design. Johannes Andersen. Längd: 150, bredd: 74, höjd: 53

Soffbord

Design, Hans Wegner, längd: 98, djup: 60, höjd: 56

Bricka

Stelton, Danmark, rostfritt stål, ca 33 cm

Soffbord

med tidningshylla, Teak, Danmark, längd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 47 cm

Soffbord

Teak, Danmark, etiketterad, längd: 135 cm, djup: 59 cm, höjd: 50 cm

Soffbord

Teak, Danmark, France & Daverkosen, etikett & stämplat, Längd: 138. Djup: 69 cm, höjd: 65 cm

Soffbord

Hans J. Wegner, Andreas Tuck, Danmark, 1950-tal, längd: 150 cm, bredd: 62 cm, höjd: 49 cm, märkt: ”ANDR. TUCK, DESIGN HANS J WEGNER MADE IN DENMARK” + ”Danish Furnituremaker´s Control”

Soffbord

Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. PK-61. Underrede i krom, skiva i sten, Märkt, Bredd: 80cm. Djup: 80cm. Höjd: 35 cm

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

Ishink

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal. Höjd: cirka 20 cm. Rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI

Soffbord

Med hjul & klaffar, Teak, Stämplat: Fabrikat Andr Tuck Arkitekt Hans J Wegner, Danmark, längd: 77, djup: 52, höjd: 52

Soffbord med klaffar

Hans J Wegner, Andr Tuck, Danmark, Teak, längd: 74 + 2x28, djup: 52, höjd: 58

Soffbord

Teak, Danmark, (Wegner ?), Höjd: 50 cm, skivan; 129x50 cm