Objekt som liknar Bordslampa

brons, Buddha, Kina, 18-1900-tal, höjd: 19 cm

brons, Buddha, Kina, 1900-tal. höjd. 21

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, höjd: 34 cm, Mässing

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, Mässing, höjd: 34 cm

Bordslampfot

fotogen, mässing, Gusum, Empire-stil, höjd: 30

Buddha, Brännförgylld brons, Kina, höjd: 20

Kakemono

Buddha, Japan, motivet: 49x110, modell äldre

Väggpendyl

Gustaviansk stil, Rob. Engström, Stockholm, förgylld, höjd: 88

1 par, Förgylld, Brons, Empire, (lagade)

Stop

Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg

Bergère

med fotpall, Louis XV-stil, förgylld / rotting, skadad

Väggpendyl

förgylld, Empire-stil, F W Tornberg, Stockholm