Objekt som liknar Byrå

Soffa

Danmark, Empire, Intarsia, längd: 190 cm

Stolar

4 st, Empire-stil, Danmark, Intarsia

Klaffbord

Empire-stil, Danmark, Intarsia, L.90 D.68 H.77

Soffa

Empire-stil, Danmark, Intarsia, L.190

Skrivskåp

1800-tal, Danmark, Mahogny, intarsia, längd: 120, djup: 58, höjd: 215

Karmstolar

Ett par, Karl Johan-stil, Danmark, Mahogny

Salongsbord

Karl Johan-stil, Danmark, Mahogny, Dia107, höjd: 76

Byrå

Teak, Danmark, Rindex, längd: 80, djup: 43, höjd: 72

Soffbord

Danmark, mahogny, Porslinsplattor från Kunglig dansk, etiketterad, längd: 133 cm, djup: 75 cm, höjd: 50 cm

Karmstolar

Ett par, Empire-stil, Danmark, Intarsia

Bokskåp

Danmark, mahogny, 145x75, höjd: 235 cm

Soffa

+ Fåtölj, France & Daverkosen, Danmark, mahogny. Längd: 130cm (soffan)

Byrå med hyllöverdel

Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek & Teak, längd: 69 cm, djup: 48 cm, höjd: 126 cm

Bokskåp

Rasmus Nielsen, Köpenhamn, Intarsia, Mahogny, 125, djup: 40, höjd: 144

Byrå

Arne Vodder (1926-2009), Ateljé Glas & Trä, Teak. längd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

Bokhylla

Teak, Danmark, längd: 49 cm, djup: 24 cm, höjd: 70 cm

Soffbord

med tidningshylla, Teak, Danmark, längd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 47 cm

Soffbord

Teak, Danmark, etiketterad, längd: 135 cm, djup: 59 cm, höjd: 50 cm

Soffbord

Teak, Danmark, France & Daverkosen, etikett & stämplat, Längd: 138. Djup: 69 cm, höjd: 65 cm