Objekt som liknar Kryddkarusell

Byrå

Teak, Danmark, Rindex, längd: 80, djup: 43, höjd: 72

60-tal, Danmark, svart galon (skada)

Danmark, verkstadspendel, emalj, dia 35, (skada)

Soffbord

Teak, Danmark, höjd: 55, skador/ren objkt

Byrå

Klassisk stil, Danmark, mahogny, intarsia, stenskiva, längd: 80 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Byrå med hyllöverdel

Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek & Teak, längd: 69 cm, djup: 48 cm, höjd: 126 cm

Kai Jeppe Drews (1884-1964), Danmark, Sommarlandskap med betande får, 33x48

PK-22, Poul Kjaerholm (1929 - 1980), Danmark, stämplad, formgiven 1955, Skinn, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Danmark, Franz&Son, grönt skinn/teak (skinnet skadat)

Danmark, Franz&Son, svart skinn/teak, (skinnet skadat)

Dahl-Jensen, Danmark, Jugend, längd: 18 cm

3 st, Dahl-Jensen, Danmark, Fåglar. Höjd: 5,5-14,5

Oljemålningar

2 st, Harry Bonde Petersen (1918-1999), Danmark. Monogramsignerad HBP. Olja på pannå, 15x17 cm

Oljemålningar

2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 15x16 cm

3 st, Royal Copenhagen, Danmark, Porslin, höjd: 11-39

Harald Moltke (1871-1960), Danmark. Grönländskt landskap med mor och barn, 110x78

Etsning

Jørgen Boberg (1940-2009), Danmark. Brev från Wien, 1978, motivet: 31x35

Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. 48x34

Edvard Eriksen (1876-1959), Danmark. Royal Copenhagen, Den lille havfrue, porslin, höjd: 22 cm