Objekt som liknar Sekretär

Skåp

Teak, design: Hans Wegner, Ry Möbler, 1956, längd: 100 cm, djup: 33 cm, höjd: 109 cm

Byrå

Arne Vodder (1926-2009), Ateljé Glas & Trä, Teak. längd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

Soffbord

teak, med rottinghylla, Jason, Danmark, längd: 150 cm, djup: 57 cm, höjd: 56 cm

Bokhylla

Teak, Danmark, längd: 49 cm, djup: 24 cm, höjd: 70 cm

Soffbord

Teak, Danmark, France & Daverkosen, etikett & stämplat, Längd: 138. Djup: 69 cm, höjd: 65 cm

Soffbord

med tidningshylla, Teak, Danmark, längd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 47 cm

Matbord

teak, ben i ek, Danmark, höjd: längd: 135 cm, djup: 85 cm, höjd: 74,2 iläggsskivor á 57 cm

Soffbord

Teak, Danmark, etiketterad, längd: 135 cm, djup: 59 cm, höjd: 50 cm

Stolar

Ett par, teak, Danmark. Höjd: 115 cm

Sybord

Teak, Povl Dinesen, Danmark. Bredd: 71, djup: 39 cm, höjd: 56 cm

Pall

Danmark, teak. Märkt ”Made in Denmark, 55x45 cm. Höjd: 29-36 cm

Klädhängare

Adam Hoff & Poul Östergaard, Virum Möbelsnedkeri Rasmussen & Brygger, Danmark, teak, fällbar, längd: 56 cm

Blombord

Jason, Danmark, teak, längd: 54 cm, djup: 54 cm, höjd: 40 cm

Säng

dubbelsäng, Hans J Wegner (1914-2007) för Getama, Danmark 1950-tal, teak, rotting och svart glas, huvudgavel med flätad rotting i teakram och fasta sängbord av teak med svarta glasskivor, löstagbar fotgavel, 200 x 160 cm, höjd 35 cm gavel höjd 75 cm, total bredd 230 cm (vardera sänghylla 35 cm), brännmärkt: Wegner Getama Danmark

Soffbord

Teak, Design Grete Jalk, Glostrup Möbler, Danmark, längd: 160, djup: 59, höjd: 50