Objekt som liknar Spegelbyrå

Toilettebord

Jugend, björk, (spegeln saknas)längd: 95, djup: 60, höjd: 98 + taburett, (slitage)

Spegelbyrå

björk, tidigt 1900-tal, Jugend, längd: 135, djup: 45, höjd: 187

Bokhylleskåp

Jugend, Avlutad, längd: 90, djup: 30, höjd: 160

Sängkammarmöbel

6 del. Jugend, björk, (2 sängar, 2 nattduksbord, spegelbyrå, lavoar)

Bordslampa

Jugend-stil, Blyglasskärm, Tiffany-stil, höjd: 42

Takfotogenlampa

Jugend, 12 ljusarmar, (elektrifierad), höjd: 20

Stop

England, jugend, Silver?, höjd: 11, (graverad)

2 st. Jugend, Alf Wallander (1862-1914), Rörstrand, (spricka)

Takfotogenlampa

Jugend, empire-dekor, mässing, höjd: 90, Ställbar

Stolar

4 st, Jugend, Intarsia, Mahogny, Etikettmärkt O. Hj. Wikström

Matsalsgrupp

Jugend, Ek, bord+ 4 stolar+ matsalsskåp+ 3 ilägg