Objekt som liknar Spegelbyrå

Stolar

4 st, Jugend, Intarsia, Mahogny, Etikettmärkt O. Hj. Wikström

Toilettebord

Jugend, björk, (spegeln saknas)längd: 95, djup: 60, höjd: 98 + taburett, (slitage)

Skrivbord

med bordslampa + stol, Jugend, mahogny, längd: 150 D 90, höjd: 78

Byrå

Klassisk stil, Danmark, mahogny, intarsia, stenskiva, längd: 80 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Bokhylleskåp

Jugend, mahogny. Längd: 70. Djup: 27 cm, höjd: 131 cm

Spegelbyrå

björk, tidigt 1900-tal, Jugend, längd: 135, djup: 45, höjd: 187

Sängkammarmöbel

6 del. Jugend, björk, (2 sängar, 2 nattduksbord, spegelbyrå, lavoar)

Garderobsskåp

Jugend, Intarsia, Mahogny, längd: 103, djup: 54, höjd: 214

Bokhylleskåp

Jugend, Mahogny/intarsia, längd: 200, djup: 37, höjd: 150

Bokhylleskåp

Mahogny, Intarsia, Jugend, längd: 145 cm, djup: 37 cm, höjd: 171 cm

Piano

Jugend, mahogny + lampetter, Östlind&Almqvist

Bordslampa

Jugend-stil, Blyglasskärm, Tiffany-stil, höjd: 42