Objekt som liknar Toilettebord

Toilettebord

teak + stol, 1950/60-tal, bordets mått: längd. 93, djup: 40, höjd: 67

Toilettebord

Jugend, björk, (spegeln saknas)längd: 95, djup: 60, höjd: 98 + taburett, (slitage)

Toilettebord

Med taburett, Gustaviansk stil, längd: 112, djup: 46, höjd: 135

Toilettebord

+ pall, + 2 st stolar, rokokostil, Bemålad, längd: 110 cm, djup: 75 cm, höjd: 75 cm

Toilettebord + stol

Nyrokoko, Mahogny, längd: 98, djup: 48, höjd: 155 (fanérskador)

Toilettebord

Karl Johan, Lyrformad fot, björk, (sk), L.103 D.44 H.151

Toilettebord + pall

Gustaviansk stil, längd: 110 cm, djup: 41 cm, höjd: 135 cm

Toilettebord

på Lyrformad fot, Karl Johan, mahogny, längd: 91 cm, djup: 41 cm, höjd: 143 ca

Toilettebord

+ Spegel, Rokokostil, USA, längd: 132, djup: 49, höjd: 78+ 102

Toilettebord

+ stol, Björk, längd: 108 cm, djup: 54 cm, höjd: 153 cm

Stolar

Ett par + taburett, björk, Gustaviansk stil

Stolar

6 st. björk, Chair 68, design: Alvar Aalto (1898-1976), för Artek

Toilettebord

Empirestil, 1800-tal, mässingsdetaljer, längd: 82 cm, djup: 45 cm, höjd: 171 cm

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)