Objekt som liknar Epåletter

Istång

Sterlingsilver, Sörensen, Danmark, längd: 14 cm, i etui

Kaffeskedar

6 st, Förgyllt silver & Emalj, Michelsen, Danmark, I Etui

Mockaskedar

12 st, i etui, silver / emalj, A Michelsen, Danmark, längd: 8 cm

Crémekoppar

med fat, 6 st. Arabia, design Aune Siimes, etui, ett lock saknas

Bordslampa

Ewald Dahlskog (1894-1950), Bo Fajans, Lava, med skärm Terrazzo, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: ca 40 cm

Cigarettändare

+ sedelklämma, Dupont, Paris, silver, i etui. Vikt: ca 121 g. Cigarettändare Längd: 4cm. Djup: 1cm. Höjd: 4,5cm. Sedelklämm. Längd: 7cm. Djup: 3,5cm.

Brevtyngd/sigill

Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Hand, Tenn och mässing. Längd: 13 cm

Kortlek

dubbel, ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Ernst Billgren (f. 1957), 100 svenska orter, Rådjur, Falun, brons, höjd: 30 inkl. sockel, längd: 20

Kulram

i etui, Kina + spelkort i etui, Italien

Lampett

Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, skärm Stensöta Bakertyg

Lampett

Josef Frank, No 2143-2, Firma Svenskt Tenn, mässing

Bordslampa

Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mässing, läderlindad stång, två ljusarmar, tygskärm. Märkt SVENSKT TENN 2388. Höjd: 50 cm

Kristall, Orrefors, G Cyrén, i Etuie

ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 40

Kobratelefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, röd