Objekt som liknar Ikon

Armbandsur (1 st)

Salvador Dalí, Softwatch, Exaequo 93012 ( med intyg)

Ikon

Lampett, Ryssland, 1800-tal, 26x21

Spännen

3 delar, Ryssland+ Japan+ Kina, bland annat. silver

10 del, 1890-1900 ca, Kusnetzov, Moskva, Ryssland, 6 kaffekoppar + kanna + gräddkanna + sockerskål + skål

Hästfigurin

Med ryttare, Ryssland, vitmetall, höjd: 26

Bestick

6 + 2 delar, Silver, Ryssland / Finland

+ assietter, 12 + 12 delar, Lomonosov, Ryssland

Akvarell

signerad, segelskuta, Ryssland, 32x46

Karmstolar

ett par, mahogny, empire, Ryssland/Baltikum

Parti silver

22 delar silver, England / Ryssland / Danmark / Sverige, + sockertång i nysilver (Danmark)

1800-tal, Ryssland/Finland, Mahogny, höjd: 181 cm

Evgeniy Orlov (f. 1951), Ryssland. 1987, olja/collage, 65x81 cm

Akvarell

Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Söder mälarstrand, 73x54

Färglitografi

Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Kvinna med hund, 63/290,2001, motivet: 65x39

Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Flicka med hund. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 39x29 cm

Teskedar

6 st. + kaffeskedar, 6 st. silver, Finland/Ryssland

järn, fågel, höjd: 27 + lackask, Ryssland, längd: 12, höjd: 4

Lisa Larson (f. 1931), 3 st. Julia Oscar & Anna, Sekelskifte, Gustavsberg

3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sekelskifte, 1975-1983, Anna, Julia & Oscar, höjd: 10-15

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79