Objekt som liknar Ikoner

Armbandsur (1 st)

Salvador Dalí, Softwatch, Exaequo 93012 ( med intyg)

Ikon

Lampett, Ryssland, 1800-tal, 26x21

Spännen

3 delar, Ryssland+ Japan+ Kina, bland annat. silver

Brevpress

empire, hund, mässing. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

järn, fågel, höjd: 27 + lackask, Ryssland, längd: 12, höjd: 4

Brevtyngd/sigill

Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Hand, Tenn och mässing. Längd: 13 cm

Ikon

Ryssland, Förgylld/mahogny, H.41

Ikon

Ryssland, 1845, rizza i silver, delvis förgylld, 37x29. Bruttovikt: ca 1878g

4 st, cloissonné, hundar + apor & gris. Höjd: 5,5-17, längd: 10-25

Ikon

mässing / emalj, Ryssland, 1800-tal, 14x12

4 st, mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 17

Fickur

Spindelur, John Ward, London, 1700-talets andra hälft, silver, mässing, emalj. Diameter: 7cm. Skadat glas, nyckel saknas. Vikt: ca 150 g

mässing, L Rasmusen, Köpenhamn, Faraon. Höjd: 24

Okänd konstnär, Ryssland, Stadshuset, 80 x 60

Kornischer

1 par, förgyllda, sent 1800-tal, Ryssland, längd: 166, en skadad