Objekt som liknar Ikoner

Armbandsur (1 st)

Salvador Dalí, Softwatch, Exaequo 93012 ( med intyg)

Ikon

Lampett, Ryssland, 1800-tal, 26x21

Spännen

3 delar, Ryssland+ Japan+ Kina, bland annat. silver

järn, fågel, höjd: 27 + lackask, Ryssland, längd: 12, höjd: 4

Brevpress

empire, hund, mässing. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

Brevtyngd/sigill

Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Hand, Tenn och mässing. Längd: 13 cm

Ikon

Ryssland, Förgylld/mahogny, H.41

Ikon

mässing / emalj, Ryssland, 1800-tal, 14x12

Okänd konstnär, Ryssland, Stadshuset, 80 x 60

Kornischer

1 par, förgyllda, sent 1800-tal, Ryssland, längd: 166, en skadad

Ishink

Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Mässing/trä, höjd: 15 cm