Objekt som liknar Jordglob

Armbandsur (1 st)

Salvador Dalí, Softwatch, Exaequo 93012 ( med intyg)

Karta

Eftertryck, Sverige/Norge/Danmark, motivets mått: 42 x 53

Fruktservis

13 del, med landskapsvapen, Rörstrand, L.Ä-g (En tallrik lagad)

Bergère+pall

Louis XVI-stil, förgyllt prov. Gösta Ekman d ä

gjutjärn, M Schilkin, -57, lodjur med 2 st. ungar, Högfors, Finland, 29x36

Champagnekylare

Ole M Jensen, Danmark, Nortech, plast, höjd: cm

Kanna

Argenta, Wilhelm Kåge, målarsignatur M, höjd: 31 (Nagg)

ca 14 delar, Kunglig Dansk, Helblond, bl a 6 koppar m fat, sockerskål, gräddkanna, 6 assietter

Simon Sörman (1905-1963), Kustlandskap, signerad s. s-m, 37x58, glasad

Semipendel, Claus Bonderup, Fog & Mørup, Danmark, 1900-talets andra hälft, diameter: 70 cm

Sekretär + taburett

Intarsia, M-verken, 1984, längd: 99 cm, djup: 53 cm, höjd: 100 cm, Intarsia

Müller, Wien, arbetsman, bronserad zink, höjd: 29 (inkl. sockel)

Ekstrem, Design: Terje Ekström (f. 1944), 1984, Stokke Møbler, Norge

M Alisov, Ryssland, marin, signerad, 1905. Olja på pannå, 28x21cm