Objekt som liknar Kakelugnsluckor

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, höjd: 34 cm, Mässing

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, Mässing, höjd: 34 cm

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Ett par, mässing / Prismor, höjd: 27 cm

ett par, mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004)

Bordslampfot

fotogen, mässing, Gusum, Empire-stil, höjd: 30

Ett par, mässing, Gustaviansk stil, höjd: 35 cm

Kaija Aarikka, 2 st, mässing, Finland, 1900-talets andra hälft. Fritt hängande, för små ljus, stämpelmärkta AARIKKA FINLAND. Höjd ca 16 cm

Golvlampa

Mässing, Danmark, höjd inklusive skärm 150

Ett par, mässing, rokokostil, höjd: 33 cm