Objekt som liknar Kakelugnsluckor

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, höjd: 34 cm, Mässing

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, Mässing, höjd: 34 cm

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Ett par, mässing / Prismor, höjd: 27 cm

Ett par, mässing, putti, höjd: 30 cm

Ljusstakar

+ lampett, 3 delar, mässing, höjd: 19-27

Bumlingen, mässing, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Röd. Diameter: 40 cm, höjd: 115 cm

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Ett par, mässing, Gustaviansk stil, höjd: 35 cm

Kaija Aarikka, 2 st, mässing, Finland, 1900-talets andra hälft. Fritt hängande, för små ljus, stämpelmärkta AARIKKA FINLAND. Höjd ca 16 cm

Golvlampa

Mässing, Danmark, höjd inklusive skärm 150