Objekt som liknar Kuriosa

+ fat + dosor, 4 delar, Herend

Dosor

+ luktdosor, 2 + 2 st, bland annat P Ipsen, Eneret, Danmark, diameter: 5,5 cm

Dosor

2 st. Cloissonné. + sked, längd: 30 cm, Kina

Ikoner

2 st, Ryssland, Mässing/emalj, höjd: 17

Ikon

Ryssland, Sent 1800-tal, Mässingsrizza

Ikon

brons, antik, Ryssland, höjd: 35

Skål+

dosa, Kunglig dansk, Blå blomster

Dosa med lock

Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Tenn och mässing. Diameter: 11 cm

Kuriosa

4 delar, Kina, porslin + cloissoné, höjd: 18-39

Teglashållare

+ dosa, Ryssland, silver, Dosa saknar stämplar, diameter: 6,5. Höjd: 6-11

Ikon

Ryssland, nysilverritza, handmålad, 18x14

Parti porslin

3 delar, Kina, 1800-tal, dosor med lock, (lagning)

Smycken

Parti, Silver, 1800-/1900-tal, bland annat armband, dosa, halsband & manschettknappar, vikt: ca 250 g, i skrin, nysilver

Ikon

Ryssland, tidigt 1800-tal, körsbärsträ, 13x11