Objekt som liknar Lampkupor

Glasservisdelar

12 delar, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor

Karaffer + assietter

12 del, Kent Kosta, kristall, slipad dekor, Elis Bergh (assietterna har nagg)

Seltersglas

6 st, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, slipad dekor, Kosta

Lampkupa

Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, vitt glas, diameter ca 35 cm

Vinkaraff

slipat glas/nysilver, Danmark, höjd: 33

glas, Pertti Santalahti, Humppila, Finland, höjd: 20

2 st. SAVOY, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, glas, Iittala, Finland + VAS ur serien Granada, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Höjd: 12-16 cm

Iittala, design Aalvar Aalto, färgat glas, höjd: ca 16-20

Ishink / vinkylare

Nils Landberg (1907-1991), Orrefors, 1950-tal, blått glas, höjd: 19 cm, diameter: 20

Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi, glas, höjd: 20

Glas

Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor, 20 delar

Sent 1800-tal, Slipat glas, Gustaviansk stil, Mahogny, höjd: 81

Orrefors, Simon Gate (1883-1945), No 296. 25. R, Slipad dekor, höjd: 20 cm

Toiletteset

6 delar, silver, Frankrike, slipad glas, 1 burk med metalllock medföljer

Ljuslyktor

mässing och glas, Danmark, höjd: 365 cm

Skrivställ

nysilver /glas, skadad + brevkniv, mässing, Gusum. Längd: 21 - 26

På fot, Glas, Sent 1800-tal, Slipat glas, höjd: 36, reliefdekor med orm