Objekt som liknar Lampkupor

Glasservisdelar

12 delar, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor

Karaffer + assietter

12 del, Kent Kosta, kristall, slipad dekor, Elis Bergh (assietterna har nagg)

Lampkupa

Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, vitt glas, diameter ca 35 cm

Vinkaraff

slipat glas/nysilver, Danmark, höjd: 33

glas, Pertti Santalahti, Humppila, Finland, höjd: 20

Iittala, design Aalvar Aalto, färgat glas, höjd: ca 16-20

Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi, glas, höjd: 20

Glas

Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor, 20 delar

Ishink / vinkylare

Nils Landberg (1907-1991), Orrefors, 1950-tal, blått glas, höjd: 19 cm, diameter: 20

Sent 1800-tal, Slipat glas, Gustaviansk stil, Mahogny, höjd: 81

Orrefors, Simon Gate (1883-1945), No 296. 25. R, Slipad dekor, höjd: 20 cm

Toiletteset

6 delar, silver, Frankrike, slipad glas, 1 burk med metalllock medföljer

På fot, Glas, Sent 1800-tal, Slipat glas, höjd: 36, reliefdekor med orm

Vas, Orrefors, Vicke Lindstrand, slipat, bruntonat glas, 1939, höjd: 20 cm, ej signerad

Glas

Iittala, diverse glas och skålar, ca 40 delar, höjd: 6-17,5

Prydnadsram

glas/mässing, Murano, 1920-tal, höjd: 27

Glas, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 20