Objekt som liknar Paraplyställ

Paraplyställ

Alvar Aalto (1898-1976), stämpelmärkt undertill, 1930-tal, björk / zink, yttermått: 31.5x21 cm, innemått: 28x17.5 cm, höjd: 45 cm

Tamburmajor

metall, Lastein design, Danmark, höjd: 200 b: 54 ca

järn, liggande häst, förgylld, Kina, längd: 52 cm

brons, Efter Milo, Ballerina. Nutida, höjd: 33 cm

brons, Efter Milo, Ballerina, nutida, höjd: 33 cm

brons, efter Milo, nutida, ballerina, höjd: 34 cm

brons, efter Milo, Ballerina, nutida produktion, höjd: 32 cm

brons, Efter Milo, Nutida, Ballerina, höjd: 33 cm

Christian Eriksson (1859-1935), Järn, troll med barn, höjd, 28

ett par + 1, mässing, veckade glaskupor, nutida. Längd: ca 13cm, djup: ca 16cm, höjd: ca 32cm

Lampett

Nutida, Gustaviansk stil, höjd: 63 cm

Häst, Terrakotta, Kina, nutida, höjd: 42 cm, delvis glaserad

Ljusstake

Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Järn/Mässing, höjd: 28 cm

Tamburmajor

Fritz Hansen, Design Sidse Werner (1 skruv saknas)