Objekt som liknar Skålar

Vas + skålar

med glasinsats, nysilver, Danmark, höjd: 13, diameter: 20

Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), diameter: 14, höjd: 5

+ 1 par assietter, Solros, Arabia

+ Vas+teburk, Ekberg/Kähler/Kåge, höjd: 15-24

Skål+

bonbonjär, Böhmen+Iittala, kristall

Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 12 + fat, Danmark, dia 26

+ ljusstake, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), höjd: 7 + 9

Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, längd: 15 (mynningsnagg)

+ Bonbonjär, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), höjd: 8-11 cm

Skålar

3 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Nymölle, Dia11-28

Kina, med reliefdekor, Fiskar/Sköldpaddor, diameter: 26

Skålar

2 st + fat, Gustavsberg, Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960)

+ assietter, 13 del. Arthur Percy (1886-1976), Gefle

+ ytterfoder, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, diameter: 10-14, höjd: 4-10 cm

Skålar

2 st, Gustavsberg, Gunnar Nylund (1904-1997), argenta, diameter: 10-11

Silver, Danmark, 1919, Christian F Heise, invändigt förgylld, graverad, 280g ca, diameter: 15, höjd: 8

på fot, Silver, Peder Lie, Christiania, Norge, 1875, diameter: 18, höjd: 9