Objekt som liknar Telefon

Bordstelefon

Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd

Kobratelefon

Bordstelefon

Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1950-tal, röd

Bordstelefon

Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, vit

Telefon

LM Eriksson 1930-tal, bakelit (form: Jean Heiberg 1931)

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, emaljskiva i rött och svart, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien (motiv: Karneval), 135 x 48 cm, modellnummer (skrivet med krita): ”579-111”, stämplat: ”14.11.1959” och signerat på ovansidan i emaljen: ”Stig L .”

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) Sverige 1950-tal, klassisk rak bukig form med nätdekor i olivgrönt, höjd 23 cm, bredd 24 cm, signerad: (blå hand på) G SWEDEN F . 143 och målarsignatur (V med punkt under= Alf Jarnestad)

Spegelram / fat

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, 34 x 27 cm, sign: (stiodhanden) SWEDEN F/10 . 8. Röd blomma = målad av Hellinä Pitkänen. Med dedikation på baksidan - under glasyren: GUSTAV MÅRTENSSON 50 år 6.6. 1956 KONSUM . STOCKHOLM

Sparbössor

3 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, 2 x sparbössa i form av hund, i blå resp. röd plast, längd: 16, 5 cm, märkt: Handelsbanken, 1 x hund i brun keramik, längd: 5, 5 cm

2 st, filigran, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Sverige 1950-tal, höjd 14 cm

Salix, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, 19 del (8 röd kopp & fat + 2 extra fat, 4 x svart kopp & fat, 3 x assiett, 1 x grädkanna, 1 x sockerskål)

Hundfigurer

Stig Lindberg (1916-1982), 3 st (1 x röd sparbössehund i plast, 1 x blå sparbössehund i plast, 1 x brun keramikhund), längd: 16 cm, märkta: HANDELSBANKEN, SVENSKA HANDELSBANKEN 1871 SHB FÖR SEDLAR, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 103

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-60-tal, emaljplatta i rött och svart, motiv S:t Göran och draken, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien, 136 x 56 cm, märkt med metallskylt: Triva NK:s VERKSTÄDER MADE IN SWEDEN NK, modellnummer: 579-113 P och signerat på ovansidan i emaljen: Stig, längd: , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 6

Domino Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1950-tal, små kvadrater i vitt mot svart botten, VW reklam i övre vänstra hörnet, 15, 5 x 15, 5 cm, märkt: (ankare) DOMINO STIGL 11

Plastdesign

12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-60-tal, termos Termic höjd 26 cm, citruspress röd, kopp med fat med Indiandekor, 6 delar Ornamin: Bas, Balett och Blues

Hugo Aspe Carlsson (1902-1982), Vårvinter, 21x35

Piazza, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, 13 delar (1 x större fat (blå, diameter: 27 cm) , 6 x gröna fat, 6 x svarta fat)

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1900-tal, 30 x 20 cm, signerad: (studiohanden) SWEDEN 197-430 (sexuddig stjärna = målad av Giovanni Pugno), med dedikation på undersida - i glasyren: TACK FÖR SAMHÄLLELIG INSATS KSF KONSUM. Etikett: DESIGN STIG LINDBERG GUSTAVSBERG

Bordstelefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, Mintgrön

Bordstelefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, beige