Objekt som liknar Väggtelefon

Bordstelefon

+ Väggtelefon, B&O Bang & Olufsen, Jacob Jensen

Telefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, röd

Radio

B&O Bang & Olufsen, Beolit 707, orange/svart plast

Telefon

LM Eriksson 1930-tal, bakelit (form: Jean Heiberg 1931)

gjutjärn, M Schilkin, -57, lodjur med 2 st. ungar, Högfors, Finland, 29x36

Champagnekylare

Ole M Jensen, Danmark, Nortech, plast, höjd: cm

Tavlor

4 st, litografier/etsning, 10x16, 12x16, 14x19, 24x31 cm, biblioteksscen, Mountsbay, hund m gubbar, stockholmsmotiv

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil (dds)

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, grått och svart mot vit botten, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 206 x 123 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text samt Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Stereo + högtalare

Bang & Olufsen, Beocenter 9000, med bandspelare cd & radio + fjärrkontroll

Parti etsningar

9 st, Bl a Hällgren, tallberg m. m, stockholmsmotiv

Akvareller

5 + 2 st, M Borg & N Holmström, Stockholmsmotiv, Bla Engelbrektsgatan, Kungsholms kyrkoplan, Blå porten, Fjällgatan, Birger Jarlsgatan & Tulegatan, motivet: 14 x 21