Objekt som liknar Vykort

Teckningar / skisser

Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Tidigt 1900-tal, modeller

Kobratelefon

Telefon

Bordstelefon

Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd

Kortlek

Comedia dubbel Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, i ljusgrå plastbox märkt ”Öbergs” med fjädrande metallbygel i botten, båda kortlekarna i obruten plast med märke: ”Öbergs”, spelkorten 8, 9 x 5, 6 cm, boxen 9, 5 x 13 cm, litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Kortlek

dubbel, ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) Sverige 1950-tal, klassisk rak bukig form med nätdekor i olivgrönt, höjd 23 cm, bredd 24 cm, signerad: (blå hand på) G SWEDEN F . 143 och målarsignatur (V med punkt under= Alf Jarnestad)

Reliefplatta (dds)

”Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982) , Gustavsberg, Sverige 1960-tal, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5cm, berdd 27 cm, signerad: ”Stig, längd: ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Kartor

2 st. Danmark + Sverige/Norge, cirka 40x50

3-del + bricka, nysilver, Sverige + Danmark

Rölakanmatta

Sverige, Anna-Johanna Ångström Roslagsvår 170x230

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris, 18x48

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Kustlandskap, 58x60

Tomteglas

+ muggar, 11 st, 4 + 4 + 2 + 1 delar, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige.

Glasservis

ca 55 delar, Kosta, modell, Karlberg, Elis Bergh

Litografi

Karta, Sverige/Norge, bladets mått: 53 x 39

Karta

Eftertryck, Sverige/Norge/Danmark, motivets mått: 42 x 53

Färglitografi

Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. 112/280, Sjöfåglar, motivet: 36x50