Objekt som liknar Vykort

Teckningar / skisser

Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Tidigt 1900-tal, modeller

Kobratelefon

Telefon

Bordstelefon

Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd

Kortlek

Comedia dubbel Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, i ljusgrå plastbox märkt ”Öbergs” med fjädrande metallbygel i botten, båda kortlekarna i obruten plast med märke: ”Öbergs”, spelkorten 8, 9 x 5, 6 cm, boxen 9, 5 x 13 cm, litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Kortlek

dubbel, ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) Sverige 1950-tal, klassisk rak bukig form med nätdekor i olivgrönt, höjd 23 cm, bredd 24 cm, signerad: (blå hand på) G SWEDEN F . 143 och målarsignatur (V med punkt under= Alf Jarnestad)

Reliefplatta (dds)

”Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982) , Gustavsberg, Sverige 1960-tal, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5cm, berdd 27 cm, signerad: ”Stig, längd: ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Kartor

2 st. Danmark + Sverige/Norge, cirka 40x50

Glasservis

ca 55 delar, Kosta, modell, Karlberg, Elis Bergh

3-del + bricka, nysilver, Sverige + Danmark

Plast

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 4 delar (2 x termos, 1 x sparbössa, 1 x citronpress), 1 x termos ”Termic”, 1957-75, styren-plast, gul, blå och gråvit, höjd: 26 cm, märkt:”MADE IN SWEDEN SC (CS??) PAT. NR. 140543”, 1 x termos ”Termic”, 1957-75, styrenplast, röd, svart, vit, höjd: 26 cm, märkt:”MADE IN SWEDEN SC (CS??) PATENTED IN SWEDEN A.O.C.”, lapp undet termic: ”Slagtålig STYRENPLAST Materia-let tål +70° och -40°, svaga syror, alkalier, fruktsaft, alkohol.

Plast

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 8 delar (4 x bricka, 2 x kopp, 2 x djup tallrik), 2 x svart bricka ”Kvartett”, 1959, SAN-plast, 30 x 20 cm, märkt: ”GUSTAVSBERG KVaRtett MADE IN SWEDEN”, lapp under: ”AKRYLNITRILSTYRENPLAST Materialet är slagtåligt och luktfritt. Tål +90° och -40°, svaga syror, alkalier, lösningsmedel t ex alkohol, mi-neralterpentin, kryddnejlika. Tål ej aceton, bensol. - Lämpligt för utomhusbruk.

Plastservis

”Balett” och ”Blues”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1970-tal, ornaminplast, blomdekor i blå/turkos (Blues) och rödorange/cerise (Balett), 26 delar (6 x kopp med fat, 6 x tallrik, 6 x mindre tallrik, 6 x djup tallrik, 2 x skål), tallrik: 23 x 20, 5 cm, höjd skål: 8, 5 cm, märkt:”GUSTAVSBERG ORNAMIN”, lapp under balett: ”BaLett Stig Lindberg Gustavsberg Sweden ORNAMIN(=dekorerad melamin) är kokfast, färgbeständigt och luktfritt. Det motstår alkohol, tri, svaga alkalier, syror och cig.glöd. Tål temperaturer +115° och -40°C. Använd aldrig skurpulver el.

Rölakanmatta

Sverige, Anna-Johanna Ångström Roslagsvår 170x230

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Paris, 18x48

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Kustlandskap, 58x60

Tomteglas

+ muggar, 11 st, 4 + 4 + 2 + 1 delar, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige.