Objekt som liknar Etsning

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Sandhamn, signerad, motivet: 19, 8x15. Hjert & Hjert 247, Asplund 202, oramad

Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1976, Självporträtt, 19x19

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt, ej sign, 11 x 75

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt I, osignerad. 17, 5x12, 5. A 180. Publ. i Die Graphischen Künste, 1905

Etsningar

6 st, i mapp, Carl Larsson (1853-1919), Hjert & Hjert, Anna Stina, Barbro, Flicka på Huk, Självporträtt, Pojke med svärd, Ung flicka

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Anders Hol (1867-1959), Gröna Lund, 25x29

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Gärdesgård, signerad, 24x19 cm, Hjert & Hjert no. 267. Bladets mått: 45 x 33 cm

Etsning

Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Provtryck, Diptyk, stockholmsmotiv, motivet: 12x15

Etsning

Ferdinand Boberg (1860-1946), Paris, motivet: 27 x 20

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Lots, signerad. 17, 8x12. Hjert & Hjert no. 286

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Brudtärnan, signerad, 14, 9x19, 8, Hjert & Hjert, nr. 204

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Ols Maria, signerad, 19, 9x29, 5, Hjert & Hjert, 167, Asplund 286

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24

Etsning

Louis Bastin (1912-1979), Mor och barn, motivet: 18x14

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från Kungsholmsbron, 1918, motivet: 31x25

Svenolov Ehrén (1927-2004), Gamla stan, signerad. -80, 301/360, motivet: 38x55

Etsningar

3 st. Sallberg / Åsberg / Ekroth, Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, 10x15 - 25x33

Svenolov Ehrén (1927-2004), landskap, 273/410, signerad -78, motivet: 61x60