Objekt som liknar Etsning

Etsning

Hällgren, Stockholms stadshus, 31 x 39

Färgetsningar

3 st. Hällgren + Borg, Stockholmsmotiv, 16x25

Svenolov Ehrén (1927-2004), Riddarfjärden, Riddarholmen, 270/360, signerad, -84, motivet: 57x44

Tusch

Uno Stallarholm (1894-1974), stadshuset, motivet: 24x30

Färglitografi

Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stadshuset, 200/310, motivet: 26x40

Färglitografi

Reinhold Ljunggren (1920-2006), stadshuset, 98 / 310, motivets mått: 27x40

Färglitografi

Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Stadshuset, 13/550, motivet: 38x50

Färglitografi

Plura Jonsson (f. 1951), Stockholms stjärnor, Stadshuset, 48/290, motivet: ca 52x40 cm

Färglitografi

Stig Claesson Slas (1928-2008), 105/150, Stadshuset, motivet: 42x56

Färglitografi

Stig Claesson Slas (1928-2008), Stadshuset, 48/100, 47x57

Färgetsning

Ernst Hällgren (1889-1944), Stadshuset, Stockholm, motivet: 30x38

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från Kungsholmsbron, 1918, motivet: 31x25

Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Riddarfjärden, signerad, -62,50x60

Färgetsning

Stockholms Stadshus, Ernst Hällgren (1889-1944), motivet: 30x38

Akvarell

Ulf Ålund (f. 1948), Stadshuset, Riddarfjärden, signerad, bladets mått: 39x53

Svenolov Ehrén (1927-2004), Söderkåkar, signerad 1959, 53/70, 36x37