Objekt som liknar Etsning

Färglitografi

Albin Amelin (1902-1975), Mor och barn, 35/260, motivet: 75 x 57

keramik, David Wretling (1901-1986), mor och barn, signerad, -45, höjd: 20

Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Mor och barn, signerad, 99x69

gips, Ivar Johnsson, 1937, mor och barn, höjd: 88

Blyerts

Louis Bastin (1912-1979), 1960, Hundporträtt, 16x21

Emanuel Vigeland (1875-1948), Mor och barn, 52x40

Louis Bastin (1912-1979), -1940, Motiv från Paris, 33x48

Färglitografi

Louis Toffoli (1907-1999), 139/150, Mor med barn, motivet: 59x46

Färglitografi

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Sandhamn, signerad, motivet: 19, 8x15. Hjert & Hjert 247, Asplund 202, oramad

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt, ej signerat, motivet: 17, 5x12, 5 cm. Ej examinerad ur ram

Etsning

Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Provtryck, Diptyk, stockholmsmotiv, motivet: 12x15

Christian Björn Larsen, mor och barn, 50x62

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24

Etsning

Ferdinand Boberg (1860-1946), Paris, motivet: 27 x 20

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Etsning

Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad och daterad -44, Söder Mälarstrand, motivet: 23x42

Etsning

Mac Hamilton, Hundar, 1982, Pt II, motivet: 29 z 42

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från Kungsholmsbron, 1918, motivet: 31x25