Objekt som liknar Etsning

Etsning

Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Kolorerad, Paris, motivet: 27x34

4 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), 1956, Paris, motivet: 35x50 respektive 50x35

Gunnel Frieberg (1919-2010), 18/35, 1949, Paris, 56x43

Litografi

Uno Vallman (1913-2004), Paris, -68, motivets mått: 40x26

Akvarell

Axel Kargel (1896-1971), Paris, 1932, motivet: 36 x 45, Motiv från studieresan till Frankrike 1932

Louis Toffoli, Sign i tryck, 217/1000, Flätande man, motivet: 24 x 18

Färglitografi

Madeleine Pyk (f. 1934), Paris, 31/60, motivet: 59x37

Louis Bastin (1912-1979), -1940, Motiv från Paris, 33x48

Bertil Widbrant (f. 1914), Paris, signerad, 40x30

Ove Olson (1903-1975), Paris, signerad, 40x32

Georg Lodström (1915-1972), Paris, 31 x 39

Rudolf Gowenius (1896-1960), Paris, 1954, 37x48

Axel Hamborn (1892-1987), Paris, 26x33, pannå

Ruth Sjögren (1885-1978), Paris, 1948, 45x55