Objekt som liknar Etsning

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från Kungsholmsbron, 1918, motivet: 31x25

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv, Faggens krog, Södermalm, Faggens, Barnängen 1919, motivet: 27x23 cm

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, signerad, 1918, 55/100, motivets mått: 36x25

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, 1918, 96/100, motivet: 35x25

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från ateljén, Heleneborgsgatan, Signerad, motivet: 28x23

Färglitografi

Stig Jonzon (1913-1987), 172/390, Östermalmstorg, motivets mått: 34x44

Litografi

Charles Sjöholm (f. 1933), Östermalms Saluhall, 50x60 cm, signerad, 195/300

Färglitografi

Charles Sjöholm (f. 1933), 60/ 300, Östermalms Saluhall, motivet: 56x48 cm

Stig Claesson Slas (1928-2008), Nybroviken, 61/150, motivet: 39 x 53

Etsningar

3 st. Sallberg / Åsberg / Ekroth, Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, 10x15 - 25x33

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Etsning

Stadshuset, Hällgren, 44 x 55 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Etsning

Hällgren, Stockholms stadshus, 31 x 39

Färglitografi

Harald Sallberg (1895-1963), motiv från Slussen, s, 237/260. signerad, motivet: 39x48

Harald Sallberg (1895-1963), Söder Mälarstrand, signerad -38, 36x45

Färglitografi

Charles Sjöholm (f. 1933), 145/300, Östermalms Saluhall, motivet: 57x47

Svenolov Ehrén (1927-2004), Skeppsbron, 1974, HC 8/35, motivet: 32 x 44cm

Svenolov Ehrén (1927-2004), Södermalm, 186/360, -76, motivet: 40x55