Objekt som liknar Etsning

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, signerad, 1918, 55/100, motivets mått: 36x25

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, 1918, 96/100, motivet: 35x25

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv, Faggens krog, Södermalm, Faggens, Barnängen 1919, motivet: 27x23 cm

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Från ateljén, Heleneborgsgatan, Signerad, motivet: 28x23

Litografi

Einar Forseth (1892-1988), Kungsholmen, signerad, 1952, motivet: 36x45

Etsningar

3 st. Sallberg / Åsberg / Ekroth, Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, 10x15 - 25x33

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Etsning

Stadshuset, Hällgren, 44 x 55 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Etsning

Hällgren, Stockholms stadshus, 31 x 39

Färglitografi

Harald Sallberg (1895-1963), motiv från Slussen, s, 237/260. signerad, motivet: 39x48

Harald Sallberg (1895-1963), Söder Mälarstrand, signerad -38, 36x45

Svenolov Ehrén (1927-2004), Skeppsbron, 1974, HC 8/35, motivet: 32 x 44cm

Svenolov Ehrén (1927-2004), Södermalm, 186/360, -76, motivet: 40x55

Färgetsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43

Svenolov Ehrén (1927-2004), 1958, 86/310, motivet: 37 x 55, Riddarholmen

Etsning

Hans Norsbo (1897-1955), Katarina kyrka, signerad, 1954, motivets mått: 26x20

Etsning

Hans Norsbo (1897-1955), Katarina Kyrka, 1954, motivets mått: 25 x 20, oramad

Etsning

Hans Norsbo (1897-1955), 1950, Slussen, motivet: 34 x 25