Objekt som liknar Etsningar

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, signerad, 1918, 55/100, motivets mått: 36x25

Etsning

Hans Norsbo (1897-1955), 1950, Slussen, motivet: 34 x 25

Etsning

Lennart Glemme (f. 1927), Slussen, 164/310, motivet: 20x48

Etsning

Lennart Glemme (f. 1927), Slussen, 204/310, signerad 1964, motivet: 20x48

Etsning

Harald Sallberg (1895-1963), Slussen, 1918, 96/100, motivet: 35x25

Etsning

Stig Claesson Slas (1928-2008), Slussen, 1948, PT, motivet: 24x34

Etsning

Lennart Glemme (f. 1927), Slussen, 1964,118/300, motivet: 20x48

Etsning

Sture Kjellström (1927-1988), Sverige. Katarinahissen, Slussen. Signerad, numrerad 177/310. Motivet: 26x33 cm

Etsning

Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad och daterad -44, Söder Mälarstrand, motivet: 23x42

Etsning

Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Söder Mälarstrand, 87/180, signerad. Motivet: 36x31

Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, -80,360-upplaga, motivet: 58x134

Etsning

Hans Norsbo (1897-1955), Slussen, 1936, 15 x 19, 5 ca

Etsning

Madeleine Pyk, Slussen, P.t. 16 x 12

Etsning

Theddy Skog, Pelikan, Slussen, 26x34

Torrnålsgravyr

Hans Norsbo (1897-1955), 1950, signerad, Slussen, motivets mått: 34 x 25

Färgetsning

Madeleine Pyk (f. 1934), Slussen, 6/60, motivet: 25 x 32

Färgetsning

Jean Skoglund (1908-1948), Slussen, motivet: 30 x 43

Svenolov Ehrén (1927-2004), 1990, 104/250, Slussen, motivets mått: 59x48

Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, motivets mått: 46 x 72

Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, motivets mått: 46 x 73