Objekt som liknar Dalahäst

Lisa Larson (f. 1931), Kalle, Gustavsberg, höjd: 18

Dalahäst

höjd: 7 + kåsa, rot, signerad, Jemt Olov, Holen. Orsa. , längd: 17

Dalahästar

5 st, bla, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), trä/porslin, höjd: 3-18 cm

blåpatinerad gjutjärn, dalahäst, signerad, Andreas Wargenbrant (f. 1967), 2009, höjd: 34 cm

Dalahästar

3 st, tidigt 1900-tal, Vattnäs/Nusnäs bla. Karin Nisser