Objekt som liknar Dalahäst

2 st, bland annat: Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Sjöfåglar. Längd: 17 - 20, en med skada

parian, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Narcissus, höjd: 20, skador

Müller, Wien, arbetsman, bronserad zink, höjd: 29 (inkl. sockel)

Sven Wejsfelt (1930-2009), Katt, Gustavsberg, höjd: 16 cm

Paul Hoff (f. 1945), Gustavsberg, sothöna, höjd: 6 cm

Lisa Larson (f. 1931), Katt, Lilla Zoo, Gustavsberg, 1956-1978, brun stengodslera, målad och delvis glaserad, höjd: 4 cm

Lisa Larson (f. 1931), Nord, All världens barn, Gustavsberg, höjd: 12 cm

Lisa Larson (f. 1931), Syd, All världens barn, Gustavsberg, höjd: 10 cm

Lisa Larson (f. 1931), Pippi Långstrump, Gustavsberg, höjd: 19 cm

Lisa Larson (f. 1931), Kalle, Gustavsberg, höjd: 18

Mari Simmulson (1911-2000), signerad M.S, Upsala-Ekeby, Fågel, höjd: 40 cm

Dragspel

Cav, M Dallape&Figlio, Stradella, Italien, i väska, skadad

Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Stengods/silversmide, längd: 9 cm, skada

2 st, Bing & Grøndahl/ Kunglig dansk, (skador)

Lisa Larson (f. 1931), katt, längd: 33

porslin, 3 st. Kina, Årstiderna, höjd: ca 45, skador

Parian

2 st. Gustavsberg, Pojke med hund, längd: 18, en med skada

sten, huvud, Antik, Asien, på sockel, höjd: 23 + 10 ca, slitage, skador, lagad