Objekt som liknar Dalahäst

Konstglas

3 delar. Aalto + Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), höjd: 9 - 16

Bertil Vallien (f. 1938), Båt, Kosta Boda, längd: 18 cm, på ställning

Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta, Skenat, Konstglas, på sockel. Höjd: 14

Skulptur i glas

Bertil Vallien (f. 1938), Kosta, båt, längd: 17, 5

Karaff

Bengt Orup (1916-1996), Johansfors Glasbruk, Strikt, höjd: 25 cm

Färglitografi

Bengt Orup (1916-1996), -88, 130/200, motivets mått: 26x17

Glas

+ assietter, 2 + 8 delar, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Diameter: 17, höjd: 18 cm

Färglitografi

Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, daterad -88, numrerad 78/200. Motivet: 25x17 cm

Färglitografi

Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Motivet: 58x56

Färglitografi

Glasservisdelar

10 delar, Bengt Orup (1916-1996), bland annat grönt glas

Färglitografi

Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 56/150, motivet: 35x55

Färglitografi

Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 171/220. Motivet: 49x39 cm

Färglitografi

2 st. Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 18/60. e, -86. Motivet: 21x14 cm

2 st, Hästar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 15-17

4 st, Luciatåg, Lisa Larson (f. 1931), Ljusstakar, Advent, höjd: 10, 5-17

4 delar, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Advent, höjd: 10-17

4 st, Lisa Larson (f. 1931), Adventsbarn, Gustavsberg, höjd: 10-17