Objekt som liknar Dalahästar

Primära flikar

Skulpturer

6 delar, Lisa Larson (f. 1931), Tupp, Höna & Kycklingar, höjd: 8-19 cm

Skulptur

Gunnar Nylund (1904-1997), Tupp, Rörstrand, höjd: 18 cm, längd: 16 cm

Skulptur

Lisa Larson (f. 1931), tupp, Gustavsberg, höjd: 19 cm

Skulptur

Oiva Toikka (f. 1931), glasfågel, Nuutajärvi, längd: 15

Färglitografi

Esaias Thorén (1901-1981), Tupp, -56, 37/100, 41 x 31

Gouache

Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), Tupp, 147/150, motivets mått: 70 x 54

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), tupp, EA (konstnärens exemplar), signerad, motivets mått: 70x55

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), tupp, 13/300, signerad, motivets mått: 39x29

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), 28/25, Tupp, motivet: 63 x 50

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), 149/250, Tupp, motivet: 69x53

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), Tupp, 135/150, bladets mått: 45 x 36

Färglitografi

Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Tuppar. Signerad, daterad 1953,102/260. Motivet: 50x61

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp. Signerad, numrerad 18/150. Motivet: 29x21 cm

Textil

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil (dds)

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, grått och svart mot vit botten, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 206 x 123 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text samt Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Textil

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Skulptur

Glasfågel, Nutajärvi, Oiva Toikka, längd: 18

Skulptur

Oiva Toikka (f. 1931), Glasfågel, längd: 24, höjd: 17