Objekt som liknar Dalahästar

Primära flikar

Skulpturer

6 delar, Lisa Larson (f. 1931), Tupp, Höna & Kycklingar, höjd: 8-19 cm

Skulptur

Lisa Larson (f. 1931), tupp, Gustavsberg, höjd: 19 cm

Skulptur

Gunnar Nylund (1904-1997), Tupp, Rörstrand, höjd: 18 cm, längd: 16 cm

Textil

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil (dds)

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, grått och svart mot vit botten, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 206 x 123 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text samt Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Textil

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Färglitografi

Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp. Signerad, numrerad 18/150. Motivet: 29x21 cm

Skulptur

Glasfågel, Oiva Toikka (f, 1931), längd: 16 cm

Skulptur

Glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 15 cm

Skulptur

glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 21 cm

Skulptur

Glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 23 cm

Skulptur

glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, längd: 18 cm

Skulptur

glasfågel, Arctic, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Ej signerad, längd: 16 cm

Skulpturer

2 st. Bla Lisa Larson (f. 1931), fågel + lejon, Gustavsberg, höjd: 6 cm cm

Skulpturer

2 st, Lisa Larson (f. 1931), Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Fåglar, höjd: 10 cm

Skulpturer

5 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar, längd: 8-23 cm

Skulpturer

2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, fåglar. Höjd: 25 cm

Skulpturer

2 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, fåglar. Längd: 15-24, höjd: 12-14 cm

Skulpturer

2 st, Fågel, Häst, Kina, Metall. Höjd: 31 cm ca

Gouache

Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48