Objekt som liknar Figurin

Isbjörn, Arabia, Schilkin, glaserad keramik, (lagad, sprickor)

Arabia, hund, längd: 18, höjd: 14

Taisto Kaasinen (1918-1980), Arabia, 1960-tal, giraff, höjd: 26 cm

Figurer

Arabia, Valross+Giraff Studiokeramik (stengods)

3 st. djur, Arabia/Rörstrand/USSR, höjd: 5 - 13

Arabia, Valross, höjd: 14, längd: 20

Arabia, Valross, höjd: 15, längd: 20

Tulpanvaser

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, IIittala, höjd: 9-16, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

1 par + 2 st Oiva Toikka, Nuutajärvi, längd: 22-10-7

12 st. Arabia, 1950-tal, (en skadad kopp)

2 st. Carrara, Gustavsberg, höjd: 10 + Arabia, H-L Ahola, höjd: 21, nagg

Kråka kristall, nagg, Oiva Taikka, Nuutajärvi, längd: 25

17 del, Kaj Franck, Arabia, Finland 1950-tal, 4 koppar med fat, 4 assietter, 4 tallrikar, 5 skålar, blå, grön, vit, svart, gul glasyr, märkta ARABIA MADE IN FINLAND, diameter 23, 5 cm