Objekt som liknar Figurin

Flaskor

2 st, Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, höjd: 13-18

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, signerad Toikka, höjd: 29 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, diameter: 21

Nuutajärvi, Oiva Toikka (f, 1931), längd: 15 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, höjd: 17 cm

Nuutajärvi, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 13

Flakong

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi/Notsjö, höjd: 18 cm

Glasskulptur

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, Finland, längd: 15 cm

3 st, Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, höjd: 4

Glasskulptur

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, längd: 15, höjd: 10

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, höjd: 18

Glasskulptur

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, längd: 16

Skålvas

Nuutajärvi/Notsjö Heikki Orvola, höjd: 9

Kråka kristall, nagg, Oiva Taikka, Nuutajärvi, längd: 25

Konstglas

2 delar, Nuutajärvi, Kaj Franck (1911-1989), längd: 7 cm