Objekt som liknar Skål

Konstglas

+ bordslampfot, Erik Höglund (1932-1998), Boda, 14 delar, grönt glas

Pallbord

Erik Höglund (1932-1998), Boda, Trä, diameter: 50, höjd: 44

Glasservisdelar

20 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda tratt, Boda

Glasservis

89 delar kristall, Kosta, Kent, design Elis Bergh, 12 champagne, 15 vin, 18 selter, 11 likör 6 snaps, 13 sherry, 10 grogg + 2 st. karaffer med propp + 2 st. skålar på fot

keranik, Arabia + fat, Boda, Erik Höglund, dia 33

Gouache

Erik Höglund (1932-1998), flickporträtt, signerad, 54x45

Bordslampa

Kosta, Monica Backström (f. 1939), Boda, höjd: 25 cm

Bordslampa

glas, Monica Backström (f. 1939), Kosta, Boda, höjd: 27 cm

Bordslampa

Monica Backström (f. 1939), Sverige. Svamp, Boda. Höjd: 25

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)

Glasservisdelar

Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Porter, 32 del

Ett par, smid /glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 32, nagg

Bordslampa

design: Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad, dekor i emaljfärger. Höjd: ca 20 cm

på fot, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, etsad dekor, höjd: 21 cm, i schatull

Konstglas

14 delar, blått glas, Erik Höglund (1932-1998), Boda

Ishink / vinkylare

Nils Landberg (1907-1991), Orrefors, 1950-tal, blått glas, höjd: 19 cm, diameter: 20

Kosta, Ewald Dahlskog (1894-1950)

Konstglas

12 delar, Rött glas, Erik Höglund (1932-1998), Boda

Karl Lindeberg (1877-1931), Kosta, överfång, höjd: 16 cm