Glasservis

ca 55 delar, Kosta, modell, Karlberg, Elis Bergh

Glasservisdelar

35 delar, Kosta, Kent, Elis Bergh (1881-1954), 13 vinglas 11 st seltersglas 11 starkvinsglas

Bonbonjärer

ett par, Kent, Elis Bergh (1881-1954), Kosta. Kristall, höjd: 23 cm

Glasservis

89 delar kristall, Kosta, Kent, design Elis Bergh, 12 champagne, 15 vin, 18 selter, 11 likör 6 snaps, 13 sherry, 10 grogg + 2 st. karaffer med propp + 2 st. skålar på fot

Karaffer + assietter

12 del, Kent Kosta, kristall, slipad dekor, Elis Bergh (assietterna har nagg)

på fot, Erik Höglund (1932-1998), Boda, blått glas, dia 25, höjd: 22

Seltersglas

6 st, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, slipad dekor, Kosta

Glasservisdelar

12 delar, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor

Bordslampa

design: Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad, dekor i emaljfärger. Höjd: ca 20 cm

Karl Lindeberg (1877-1931), Sverige. Jugend, överfångsglas, med dekor av liljekonvaljer, Signerad, Kosta. Diameter: 16, höjd: 13 cm

Vicke Lindstrand (1904-1983), Kosta, fiskar, höjd: 21

Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), fisk, höjd: 19

Karl Lindeberg (1877-1931), Kosta, Jugend, Överfång, höjd: 5, 5

Bordslampa

Kosta, Monica Backström (f. 1939), Boda, höjd: 25 cm

med hänklar, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), dekor, Olson, längd: 26, höjd: 16

Glasservisdelar

Kosta, Prince, 36 delar, design: Göran Wärff (f. 1933)

Glasservisdelar

34 delar, Diamant, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige.

Glasservisdelar

Kosta, Diamant, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. 52 del

Glasservisdelar

13 delar, Diamant, Kosta. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kristall med slipat mönster