Objekt som liknar Vykort

Norge, Danmark, Grönland, DVI, m.m. 3 album + kartong dubletter

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) Sverige 1950-tal, klassisk rak bukig form med nätdekor i olivgrönt, höjd 23 cm, bredd 24 cm, signerad: (blå hand på) G SWEDEN F . 143 och målarsignatur (V med punkt under= Alf Jarnestad)

Kobratelefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, röd

Telefon

Kortlek

Comedia dubbel Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, i ljusgrå plastbox märkt ”Öbergs” med fjädrande metallbygel i botten, båda kortlekarna i obruten plast med märke: ”Öbergs”, spelkorten 8, 9 x 5, 6 cm, boxen 9, 5 x 13 cm, litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Bordstelefon

Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd

Rölakanmatta

Sverige, Anna-Johanna Ångström Roslagsvår 170x230

Bordstelefon

Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, vit

Bordstelefon

Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1950-tal, röd

Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Signerad TL, 1928, höjd: 29 cm

Bordslampa

Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Finland, 1928. Höjd: 30 cm

4 album+ lösa, USA, Centralamerika, Sydamerika, Tyskland, Holland, 1870-1960 ca

ca 40 del, Gustavsberg/Arabia, BIRKA Stig Lindberg (1916-1982)

2 st. UE/Arabia + skål, Rörstrand, Blå Eld, höjd: 10-21

Keramik

Karneval, 2 del, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1958-1962, vas + fat (nagg), vasen längd: 25 cm, höjd: 17 cm, fatet, 15x15 cm, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten

Porslin

diverse, Gustavsberg / Rörstrand / Höganäs / Arabia