Objekt som liknar Konstglas

Murano, Italien, fågel, Dino Martens, längd: 28 cm

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

Burk

med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm

Takarmatur + bordslampa

Venini, Murano, Italien, Italien, höjd: 20-55, färgat glas

2 st. Glasfåglar, Murano. Höjd: 34, en med skada

Guiseppi Salvati, Amalfikusten, ramens innermått: 36x76

Guiseppi Salvati, Sydländskt motiv, signerad, 40x50

Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

miniatyr, signerad Tassinari, landskapsmotiv, 7x12 cm

Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

Färglitografi

Giuseppe Scaiola (f. 1951), Italien. Signerad, numrerad 142/295. Motivet: 49x34 cm