Objekt som liknar Martiniglas

Glas +

12-del, Nobel. Kaffegods, design Karin Björquist (f. 1927) för Rörstrand, rödvin + cognac + vitvin, design Gunnar Cyrén för Orrefors

Glasservisdelar

Orrefors, Optica, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 42 del

Glasservisdelar

26 delar, Orrefors, Måtta, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Designad 1969, 8 + 7 + 11 delar. Höjd: 7,5-12

Vinglas

+ seltersglas, 2+ 4, Gunnar Cyrén (1931-2013), Nobelservisen, Orrefors

med hänklar, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), dekor, Olson, längd: 26, höjd: 16

Snapsglas

Orrefors, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), (Djävulsglas)

Bestick

EFTERRÄTTSBESTICK+ KAFFESKEDAR, 6+ 6+ 6+ 6 del, Nobel, Gunnar Cyrén

mässing / glas, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Orrefors, diameter: 40 cm, höjd: 45 cm

Snapsglas

2 st. Orrefors, Nobel, (djävulsglas), design Gunnar Cyrén, , höjd: 16, 5

Snapsglas

2 st, Orrefors, Nobel, (djävulsglas), Design Gunnar Cyrén, höjd: 16, 5

Elefant, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Orrefors, Kristall. Höjd: 18

Orrefors, Carl Fagerlund, Glas/mässing, dia 44

2 st. Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 12 + 17

Snapsglas

5 st, Clown, Anne Nilsson, Orrefors, målad polykrom dekor, höjd: 19 cm

Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Ekorre, höjd: 17 + träsockel, höjd

Bestickuppsättning

60 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nysilver, Romantik

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fåglar, signerad och numrerad 91/280, motivet: 25x35

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Olja på pannå, 20x27 cm

Färglitografi

Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 224/260. Motivet: 25x34 cm